Zoek
Zoek

Boekenhuisjes in Berghuizen

In het straatbeeld van onze wijk is in de afgelopen maanden een nieuw fenomeen opgedoken: boekenhuisjes. Halverwege de Boerskottenlaan en de Buizerdstraat staan twee fraaie handgetimmerde houten huisjes die een minibieb herbergen. Een kastje met boeken en tijdschriften om gratis mee te nemen, tijdelijk te lenen of in te ruilen voor andere boeken.
Een sympathiek particulier initiatief van wijkbewoners die het jammer vinden dat boeken ongebruikt in de kast staan te verstoffen.  Het idee is overgewaaid uit de VS, waar Todd Bol een aantal jaren geleden de eerste ‘wild library’ bouwde. Hij vulde een houten huisje met boeken ter nagedachtenis aan zijn overleden moeder, die hem zijn liefde voor lezen had bijgebracht. Al snel kwam de hele buurt een boek bij hem halen en bouwden anderen hun eigen boekenhuisje.
Aan de Boerskottenlaan wonen meneer en mevrouw Olde Keizer. Voor hun huis staan voor belangstellenden vaak plantjes en stekjes, soms ook groenten en bloembollen uit eigen tuin. ‘Tuinieren is een liefhebberij, waar ik mensen graag van mee laat genieten,’ aldus mevrouw Olde Keizer. ‘Soms zette ik er ook een doosje boeken bij, die ik zelf had gelezen. Je kunt ze wel bewaren, maar ik dacht ‘Waarom eigenlijk?’ Liever maak ik er anderen blij mee.’ Geïnspireerd door een boekenhuisje aan de Landrebenlaan kwamen de kinderen op het idee om mevrouw op haar verjaardag in september ‘Boekenhuuske de Boeskotten’ cadeau te doen. ‘Zoon Arjan heeft het in elkaar getimmerd en geschilderd. Onze Christa heeft de letters er op gemaakt. Het is mooi geworden en ik ben er heel blij mee. Het huisje wordt goed gebruikt. Aan mij de taak om het te ordenen en steeds bij te vullen. Zo blijft het aanbod in trek. Ik zie dat mensen ook inbrengen en berichtjes achterlaten. Hartstikke leuk vind ik dat.’
Mevrouw van Lindenhuizen, dominee van de Hofkerk, heeft voor haar huis tegenover het schoolplein eveneens een boekenhuisje geplaatst. ‘Voor ik naar Oldenzaal verhuisde heb ik in Friesland in een klein watersportdorpje gewoond. Daar had ik al een minibieb, waar veel dorpsbewoners en toeristen gebruik van maakten. Het werd een vaste waarde in het dorp, mensen waren er aan gewend geraakt, dus is het daar nog steeds in gebruik. Na een oproepje is er door Hendrik en Tetsje, twee hele vriendelijke leden van onze kerkgemeente, een mooi nieuw boekenkastje voor me gemaakt. Met vrolijke uitstraling, in rustige kleuren. Mijn buurvrouw vind het gelukkig geen probleem dat er voor onze voordeuren boeken en strips worden uitgehaald en ingebracht. Het huisje wordt regelmatig gevuld met een nieuwe voorraad, soms leg ik er een dvd bij in. Ook kinderboeken zijn erg in trek. Af en toe kom ik in de kringloopwinkel of op rommelmarkten voor een prikkie prachtige boeken tegen. Zonde om ze dan te laten liggen, helemaal als ik weet hoeveel leesplezier ze mij hebben gegeven. Er liggen veel boeken bij mensen thuis, die waarschijnlijk nooit herlezen zullen worden. Door ze te delen met anderen krijgen ze een tweede leven.’

Tekst en foto’s: Charon Olde Riekerink