Zoek
Zoek

Vijf vragen aan… Ilona Loohuis!

Ilona Loohuis is bijna 14 jaar coördinator meidenvoetbal bij FC Berghuizen. De afdeling groeit stormachtig. Inmiddels spelen bij FC Berghuizen ca 132 meiden en 54 vrouwen. Het is hard werken geblazen om bij al die teams trainers en begeleiders te krijgen. Maar de voetbalclub uit onze wijk levert net als bijna 40 jaar geleden nog steeds flink wat kampioenen af.
Ilona Loohuis, gedreven coördinator meidenvoetbal bij FC Berghuizen. Foto: Theo Krabbe.

Is het allemaal nog te behappen? 


Ilona Loohuis: ‘Leuke vraag. In mijn eentje zou het niet meer te behappen zijn maar gelukkig doen wij het bij FC Berghuizen samen. Zo is er een afdeling voetbalzaken waarin vier personen zich bezighouden met de meidenafdeling.’

  

Hoeveel teams bij de meisjes en dames hebben jullie nu precies? 

 

‘Vorig seizoen hadden wij 16 teams, waaronder zes MO10 teams en drie vrouwenteams, daarnaast speelde de jongste jeugd op basis van 50/50 jongens/meiden en speelden er meiden tussen de jongens.  In het seizoen 2022-2023 hebben wij 14 teams, waarbij de aantallen erg ruim zijn. Verder spelen er nog veel meiden bij de instroomgroepen die nog niet zijn ingedeeld.’


Zijn er meidenteams die zijn ingedeeld bij de jongens en wat levert dat op? 

 

‘Al onze jeugdteams tot en met de MO14 (komend seizoen) spelen tegen jongens. Speelsters van 2012 blijven bij ons nog in de MO10 op een kwart veld spelen. In een kleinere ruimte spelen draagt bij aan de ontwikkeling van de handelingssnelheid en in de 6 tegen 6 formatie krijgen ze wat vaker de bal dan op een half veld. Als een team tegen jongens speelt zal iedereen min of meer dezelfde weerstand treffen. Het onderlinge niveauverschil bij een jongensteam is in de regel wat kleiner (simpelweg omdat er nog steeds meer jongens dan meiden voetballen), waardoor onze speelsters op iedere positie tot ontwikkeling komen. Niets ten nadele van meidenteams uiteraard, maar omdat de vijver wat kleiner is valt er wat minder te selecteren en bovendien zijn er verengingen waar het überhaupt lastig is om een meidenteam te vormen met leeftijdsgenoten. Echter is het indelen bij de jongens ook een valkuil gebleken het afgelopen seizoen. Zo hebben wij een MO17 team, waarvan de meiden met en of tegen jongens hebben gespeeld en in de hoofdklasse meiden uitkwamen. Daar is het team zonder weerstand te hebben ervaren twee keer zonder puntverlies kampioen geworden, waarvan de tweede keer met 75 doelpunten voor en 5 tegen.  Dit leek op opleiden om vervolgens in de regio maar ook wat verder weg geen competitieaanbod meer te hebben. Gelukkig wordt dat vanaf het komende seizoen anders met het 3 fasen voetbal.’  


Is er een rode draad in de opleiding, werken jullie vooral prestatief en wordt er opgeleid voor het eerste elftal of gaat het meer om de sfeer?

 

‘In de jeugdopleiding doe je er zoveel mogelijk aan om speelsters naar het niveau van vrouwen 1 te brengen. Dit betekent dat er een goed kader moet staan en dat wij bij de jongste meiden al selecteren. Daarnaast moeten de selectieteams teams ook een niveau hoger ingedeeld worden dan een tweede team bijvoorbeeld. Plezier en prestatie gaan vaak hand in hand, iemand die nog wat stapjes moet zetten ten opzichte van de teamgenoten zit beter op haar plek met ontwikkelingsgelijken en zal daar meer plezier beleven dan wanneer zij op haar tenen moet lopen. Het doel is natuurlijk dat jeugdspeelsters aan gaan sluiten bij vrouwen 1.’ 

Ilona Loohuis ten tijde van de preventieactie vanwege Corona. Foto gemeente Oldenzaal. 

Je zet je ook in voor zogenaamde regioteams. Waarom is dat? 

 

‘Ik ben founder van het Twents Regioteam. Dit betreft regionale selecties voor speelsters in Twente en iets daarbuiten in elke leeftijdscategorie. Speelsters van verschillende verenigingen (in totaal 50) krijgen kansen en mogelijkheden om op een overstijgend niveau kosteloos met elkaar te trainen en wedstrijden te spelen. In het jaar 2015 ben ik na een presentatie bij de KNVB te hebben gegeven over mijn initiatief door hen voorgedragen bij de UEFA voor de Hattrick Award ‘Best Womens Football Development Project.’ Een mooie nominatie! Alle speelsters zijn en blijven gewoon lid bij hun eigen vereniging, waar zij in een meidenteam of met jongens spelen. In het Twents Regioteam krijgen deze talentvolle speelsters de mogelijkheid om met elkaar als meidenteam te spelen op een hoger niveau. Zo vinden de topteams hun weerstand op hoofdklasse jongens- en op BVO-meiden niveau. Wij nemen waar dat speelsters langer bij de jongens blijven voetballen voor hun ontwikkeling sinds er een apart meidenplatform is. Het niveau van speelsters zal, doordat wij ons richten op de ontwikkeling van talent in algemene zin, in onze regio naar een nog hoger plan worden getild. Aanvullend aan verenigingsactiviteiten leiden wij speelsters op, brengen wij hen in beeld bij de KNVB en BVO’s en zorgen wij voor goede doorstroom. Er zijn ondertussen al 38 speelsters naar een betaald voetbal organisatie als FC Twente, PEC en AJAX uitgestroomd. Zeven van hen voetballen nu in de eredivisie. Heel bijzonder dat deze meiden ook in het Twents Regioteam hebben gespeeld en dat wij met hen hebben mogen werken. Chapeau voor alle verenigingen in de regio die hun speelsters aan ons voordragen. Samen zijn wij sterk voor het meidenvoetbal in de regio.’